Triduum Paschalne


Triduum Paschalne to szczyt roku liturgicznego - wspomnienie wydarzeń męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jego obchód rozpoczyna się w czwartek wieczorem, a kończy się świętowaniem Wielkanocy. 

 



Wielki Czwartek


W Wielki Czwartek sprawowana jest tylko jedna Msza święta o godz. 18.00. Jest ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy, jaką Jezus spożył z uczniami w Wieczerniku. Po Mszy przenosi się Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, która ma przypominać miejsce uwięzienia Mistrza i Jego oczekiwanie na proces. Trwa Adoracja w ciemnicy.

 

Wielki Piątek


W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Przez cały dzień można adorować Chrystusa w ciemnicy. Osoby od 18. do 60. roku życia obowiązuje post ścisły (do powstrzymania od potraw mięsnych dochodzi możliwość spożycia tylko jednego posiłku do syta). W godzinach rannych odprawiana jest Droga Krzyżowa (po raz ostatni w Wielkim Poście), zaś o 18.00 rozpoczynają się ceremonie wielkopiątkowe, które upamiętniają wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa. Najświętszy Sakrament umieszczany jest w "Bożym Grobie". Adoracja przy Bożym Grobie i adoracja Krzyża trwa całą noc. Kolekta zbierana w czasie ceremonii przeznaczona jest na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie.

 

Wielka Sobota


W Wielką Sobotę nie sprawuje się liturgii w kościele - jest to dzień przypominający spoczywanie Ciała Jezusa w grobie. Adoracja przy Bożym Grobie i adoracja Krzyża trwa do rozpoczęcia wieczornych ceremonii. Tradycyjnym elementem tego dnia jest święcenie potraw na wielkanocny stół.


 

Wigilia Paschalna


W sobotni wieczór o godz. 19.00 celebrujemy Wigilię Paschalną, która rozpoczyna świętowanie Wielkanocy. Następuje poświęcenie ognia, liturgia chrzcielna oraz sprawowanie Eucharystii. Zakończeniem uroczystego obchodu jest procesja rezurekcyjna.